Edit

Я Анастасія. Мій блог STEMINIST присвячений початківцям у програмуванні та дівчатам у STEM, бізнесі та активізмі. Тут ви знайдете завдання, челенджі, корисні матеріали та натхнення з підтримкою.

hello@steminist.com.ua

Olha Trostianchuk: Project Manager, Technical Lead at Stakelogic

Дам пораду: припиняйте комусь доводити, що ви гідні обраного вами шляху. Нехай люди з бар’єрами і стереотипами в своїх голова живуть своїм життям, а ви живіть своїм.

Olha LinkedIn: @olha-trostianchuk
Project Manager | Technical Lead at Stakelogic
🎤 Привіт, не могли б ви представитися?

Привіт! Мене звуть Ольга Тростянчук, мені 27, я з України. Щоб розповісти про себе, у мене знайдеться купа фактів, але я постараюся вибрати з них найбільш підходящі моменту: ІТшніца з досвідом в автоматизації, програмуванні та управлінні, всього в індустрії 7.5 років, випускниця КПІ за спеціальністю “Комп’ютерні науки”, злегка божевільна туристка ( 30 країн на 3 континентах) і завзятий книголюб.

🎤 Над чим ви працюєте?

Останні 4 роки працюю в шведському продукті, почавши з ролі бекенд розробника, в подальшому взявши на себе управління командою.

🎤 Який у вас досвід роботи?

Маючи нульовий досвід, після всього лише лабораторних в університеті, я почала в 2013 році працювати на позиції тестувальника-автоматизатора на одному цікавому проекті по економії трафіку на телефонах з Android OS. Після отримання реального досвіду і після закриття цього проекту (після 1.4 м) я пройшла інтерв’ю на позицію Junior backend developer в проект з інвестиційного банкінгу. Досвід на ньому був не таким, як я розраховувала і фактично програмування там було небагато (по відношенню до написання листів і постійними зізвонами) і я почала розробляти під Android, де пропрацювала 2 роки. Після нього перейшла в поточну компанію.

🎤 Як ви потрапили у свою сферу?

Не скажу, що швидко і просто. Я закінчила технічний ліцей, який готує школярів до технічних ВНЗ. Здавала в числі іншого математику і фізику (терпіти не можу університетську фізику, ми з нею не дружимо), і далі поступила в НТУУ “КПІ ім.Ігоря Сікорського”. В середині третього курсу, абсолютно на вдачу потрапила на свою першу роботу в IT, де змінила ставку з удачі на працю по кільканадцять годин на тиждень, щоб з усім розібратися.

🎤 Який набір знань необхідний, щоб стати хорошим професіоналом у вашій області?

Це питання породжує суперечки скрізь і всюди. Також, на цьому питанні активно спекулюють організатори купи неякісних курсів “В IТ за місяць” і іже з ними. Суть в тому, що дана область (ІТ в цілому) дуже широка і включає в себе так багато спеціальностей і занять, що, з моєї точки зору, хорошим професіоналом тут (як і скрізь) можна стати тільки почавши з основ: якогось технічного освіти, яке дасть уявлення про те, куди рухати далі.

🎤 Опишіть свій перший проект і яка ваша роль у ньому.

Це був додаток під Андроїд, який генерував великий обсяг запитів в мережу і аналізував отримані відповіді в різних мережевих протоколах. Його метою було тестувати інший, базовий додаток на рівні самої ОС, наскільки добре те справлялося з економією трафіку.

🎤 З якими труднощами ви зіткнулися на своєму шляху?

Я думаю, мені пощастило: обмеження і приниження, яке торкнулося багатьох, і яке нині активно обговорюються, мене не торкнулося. Або я не звернула увагу.
Найбільша складність – в моїй голові. Я завжди вважала себе недостатньо розумною і успішною, через що перебувала в постійній гонці за недосяжними ідеалами “сферичного технаря в вакуумі” – освоює нову мову програмування за вихідні, накидаються нову соц.мережу за обідом на серветці, на рівновисокому рівні знає і хмари , і data science, і високонавантажені бази, і т.д. і т.п.
Згодом, переставши штурхати себе за недопродуктівность, я значно полегшила собі життя. Адже ніхто ні на одній роботі не штурхав мене за це, навіщо мені витрачати час на самозвинувачення і сумніви, якщо цей час можна вкласти в свої бажання і цілі?

🎤 Існує загальна думка, що жінкам важко займатися STEM (наука, технологія, інженерія і математика). Ви коли-небудь зустрічали когось з такою ж думкою? Якщо так, то як ви впоралися з ситуацією?

Мені майже не ставили бар’єри; найчастіше людям був швидше цікавий мій вибір заняття і в силу своїх стереотипів вони відносили мене до винятків. Не обходилося навіть без “безкоштовних порад” вийти заміж або йти програмувати “розумні сумочки” (коли я йшла з проекту для інвестиційного банкінгу писати під Андроїд). Такі поради і заяви були років 3-4 тому. Оскільки ніщо з подібного не здатне перешкодити мені досягати бажаного, я не вступаю в суперечки і не витрачаю час на те, щоб довести щось таким людям.
Дам пораду: припиняйте комусь доводити, що ви гідні обраного вами шляху. Нехай люди з бар’єрами і стереотипами в своїх голова живуть своїм життям, а ви живіть своїм.

🎤 Як ви думаєте, як ми можемо допомогти підтримати рух жінок в STEM, бізнесі та активізмі?

Я думаю, що перше, що можна робити: чесно розповідати про це зсередини і показувати, як працює ця індустрія. Ми не можемо прийняти рішення за інших жінок – але ми можемо показати їм вибір. Ми не можемо вчитися за них – але ми можемо вказати на навчальні матеріали та розповісти, як вчилися ми. Ми можемо (і я думаю, повинні) ділитися нашими помилками, щоб показати, що кожна з них – не кінець світу.

🎤 Яку пораду ви б дали дівчатам, зацікавленим в кар’єрі у вашій сфері?

Почати з основ і зайнятися освітою (онлайн або оффлайн, залежить від можливостей). Тут йде мова не про диплом, а про фундаментальні знання, які допоможуть рухатися далі.
Ваше право судити, чи хороша ця порада або це занадто довго.
Я твердо переконана, що багато одномісячні комерційні курси (чия мета зняти з вас побільше профіту, а не зробити крутим спецом) не закриють цю базу знань і зараз цілком можливо навіть онлайн знайти більш повні університетські програми, що включають в себе основи необхідних для роботи знань.

🎤 Які у вас кар’єрні цілі?

Якщо коротко, на сьогоднішній день я хочу бути архітектором великих систем і попрацювати по ту сторону алгоритмів соцмереж. Також, два континенти самі себе не подивляться і ліцензія пілота сама себе не отримає.

🎤 Як ви поєднуєте навчання, роботу, хобі та особисте життя?

Не завжди добре. Часом навантаження на роботі таке, що перш ніж перейти на нормальний графік, мені потрібно закінчити всі термінові завдання. Але я намагаюся не дозволяти тривати цьому довго і беру відпустки час від часу. До карантину і світового локдауну ми робили на рік 3-4 короткі поїздки і 1-2 довгі, що дозволяло круто перевантажуватися.
Зараз я відпочиваю, вимикаючи соцмережі і читаючи книги.
Майже кожен день гуляю по лісі за будинком: сусіди вигулюють собак, а я вигулюю себе 🙂
Також, у мене майже завжди є якась ідея зробити своїми руками – ні з будь-якою серйозною метою, а просто заради ідеї. Зараз це поличка для взуття.

🎤 Які книги, ресурси і блоги ви читаєте і рекомендуєте іншим?

Я використовую і рекомендую https://leetcode.com/ 🔗 для швидкого вирішення невеликих завдань. З новинних ресурсів читаю стрічку https://www.linkedin.com/feed/ 🔗 (після того, як я підписалася на цікавих собі людей) і новинні дайджести https://stackoverflow.com/ 🔗.
Джерело, що виходить за рамки простих новинних стрічок – локальне співтовариство розробників та архітекторів, з купою дискусій, після яких я гуглю та читаю. Після такого досвіду можу тільки порадити подібне вам – шукати локальні суспільства і стежити за інформацією в них.
Найчастіше, конкретні книги і сайти йдуть рука об руку з поточним робочим фокусом.

🎤 Який найкращий спосіб бути в курсі того, що ви робите?

Facebook: @olha.trostianchuk
LinkedIn: @olha-trostianchuk

+1
0
+1
11
+1
3
+1
7
+1
5
+1
0
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
ukUkrainian